[Predavanje] Tanja Petrović – Slovenačka alternativna scena 1980-ih: Efekti ambivalentnosti (Yugolab)
🗓 April 19 🕒 18:00 CET 🔹 IFDT/online
Tanja Petrović
Institut za studije kulture i sećanja ZRC SAZU, Ljubljana
Slovenačka alternativna scena 1980-ih: Efekti ambivalentnosti
Predavanje problematizuje dominantne načine istorizacije perioda u kome su se u socijalističkoj Sloveniji (i celoj Jugoslaviji) zamišljale i praktikovale društvene, političke i kulturne alternative. U izlaganju predlažem pogled na osamdesete koji ovaj period sagledava unutar vlastite temporalnosti, dok u isto vreme uzima u obzir i načine na koje ga razumeju njegovi akteri iz perspektive nešto dužeg trajanja. Posebnu pažnju posvećujem ambivalentnosti i njenim učincima. Analiziram veoma raširene prakse zasnovane na tehnikama imitacije, (preterane) identifikacije, ponavljanja, citiranja, kolaža koje su proizvodile visoki stepen ambivalentnosti i njihov uticaj na razumevanje alternativne scene osamdesetih. Zanima me, takođe, kako se njeni akteri postavljaju prema ambivalentnosti sopstvenog položaja danas, kada se njihovo delovanje u velikoj meri razume, s jedne strane, isključivo u funkciji uspostavljanja slovenačke državne samostalnosti i doprinosa propasti socijalističkog projekta, ili, s druge strane, isključivo unutar paradigme „čiste umetnosti“.
Izlaganje je bazirano na rezultatima istraživačkog projekta „1980-te i oblikovanje novog kulturnog polja: Slovenačko civilno društvo između nacionalističkih politika i multikulturne saradnje“ Instituta za studije kulture i sećanja ZRC SAZU.
Sa izložbe Dušana Mandića „Svet je lep: Vojnik D.M.“, Ljubljana, februar 2014.
Tanja Petrović je naučna savetnica na Institutu za studije kulture i sećanja ZRC SAZU u Ljubljani i redovna profesorka na Postdiplomskoj školi ZRC SAZU. Zanimaju je značenja i upotrebe jugoslovenskog nasleđa u post-jugoslovenskim društvima i kulturalni, jezički, politički i društveni procesi koji oblikuju realnost ovih društava. Objavila je veliki broj naučnih članaka u oblasti antropologije post-socijalizma, studija sećanja, studija roda, baštine, lingvističke antropologije i istorije rada i i nekoliko knjiga među kojima su Yuropa: Jugoslovensko nasleđe i politike budućnosti u post-jugoslovenskim društvima (Fabrika knjiga 2012), Mirroring Europe: Ideas of Europe in Europeanization in Balkan Societies (Brill Publishing 2014), Srbija i njen jug: “Južnjački dijalekti” između jezika, kulture i politike (Fabrika knjiga 2015) i Utopia of the Uniform: Affective Afterlives of the Yugoslav People’s Army (u štampi, Duke University Press 2024).
Događaj će biti fotografisan i sniman radi objavljivanja na društvenim mrežama, vebsajtu i drugim kanalima informisanja u svrhu promocije događaja i aktivnosti Instituta.