[Seminar o knjizi] Siniša Malešević „Why Humans Fight“ (CriticLab)
🗓 April 28 🕒 11:00 CET 🔹 IFDT/online
U knjizi “Why Humans Fight: The Social Dynamics of Close Range Violence”, Siniša Malešević nudi originalan sociološki odgovor na jedno večito pitanje: zašto se ljudi sukobljavaju? Umesto da se fokusira na motive izolovanih pojedinaca, Malešević naglašava centralni značaj društvenih i istorijskih konteksta koji čine nasilne sukobe mogućim. On argumentuje da spremnost za sukobljavanje nije svojstvo individualne ljudske prirode, već društveni fenomen koji oblikuju međuljudski odnosi. Oslanjajući se na novija istraživanja u brojnim disciplinama kao i na sopstvene intervjue sa učesnicima oružanih sukoba, Malešević pokazuje da je spremnost pojedinaca da se bore kontekstualan fenomen koji strukturišu specifične ideološke i organizacione logike. Knjiga ispituje ulogu biologije, psihologije, ekonomije, ideologije i prisile u oblikovanju konkretnog iskustva borbe, naglašavajući kulturnu i istorijsku varijabilnost fenomena ratobornosti. Na seminaru učestvuju: Danilo Mandić (Univerzitet Harvard), Aleksej Kišjuhas (Filozofski fakultet, Univerzitet u Novom Sadu), Gazela Pudar-Draško, Petar Bojanić, Jelena Vasiljević, Marjan Ivković, Vujo Ilić i Marija Mandić (IFDT), i autor.
Siniša Malešević je Redovni profesor i upravnik Odeljenja za sociologiju na Univerzitetskom koledžu u Dablinu, kao i viši saradnik u Conservatoire national des arts et métiers (CNAM) u Parizu. Prethodno je bio predavač, odnosno istraživač u Institutu za međunarodne odnose u Zagrebu, Centru za studije nacionalizma Centralnoevropskog univerziteta (CEU) u Pragu – gde je sarađivao sa Ernestom Gelnerom – i na Nacionalnom univerzitetu Irske u Golveju. Bio je i gostujući profesor i istraživač na Université Libre u Briselu, u Institutu za humane nauke u Beču, na Londonskoj školi ekonomije, Univerzitetu u Upsali i u Holandskom institutu za napredne studije humanistike i društvenih nauka u Amsterdamu. Izabrani je član Kraljevske akademije Irske i Academia Europaea. Oblasti njegovog istraživanja su, između ostalog, uporedno-istorijska i teorijska analiza etniciteta, nacionalnih država, nacionalizma, imperija, ideologije, rata i nasilja kao i sociološka teorija. Autor je deset knjiga i preko sto članaka u naučnim časopisima i poglavlja knjiga. Među njegovim skorije objavljenim knjigama su: The Sociology of War and Violence (2010), Nation-States and Nationalisms (2013), The Rise of Organised Brutality (2017), Grounded Nationalisms (2019) Classical Sociological Theory (2021), Contemporary Sociological Theory (2021) (both with S. Loyal) and Why Humans Fight: The Social Dynamics of Close-Range Violence (2022)
Događaj će biti fotografisan i sniman radi objavljivanja na društvenim mrežama, vebsajtu i drugim kanalima informisanja u svrhu promocije događaja i aktivnosti Instituta.