Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Univerzitet u Beogradu, otvara poziv radi prijavljivanja na Četvrtu međunarodnu konferenciju Čemu još obrazovanje?, pod naslovom „Doživljaj obrazovanja“.
Beograd, 9-11. oktobar 2024.
Oslanjajući se na tradicije teorija Bildung-а, fenomenologije i kritičke pedagogije, konferencija stavlja u fokus doživljaje obrazovanja, kako bi se postavila fundamentalna pitanja o prirodi i ulozi obrazovanja. Verujemo da ovo može doprineti rešavanju problema savremenog obrazovanja reorijentisanjem obrazovne teorije ka onome što je istinski važno: od obrazovanja kao alata za menadžment ljudskog kapitala, ka obrazovanju kao procesu koji oblikuje ljudski život, odnose i lični rast. Promišljanje različitih obrazovnih doživljaja trebalo bi da otkriva njihove temeljne strukture i da na taj način dovodi do dubljeg razumevanja obrazovnih fenomena u njihovoj bogatoj raznovrsnosti i značaju.
Dobrodošli su doprinosi iz svih oblasti društvenih i humanističkih nauka. Konferencija je otvorena i za teorijske analize opštih struktura i za empirijske studije obrazovnih doživljaja. Fenomenološki pojam doživljaja je poslužio kao inspiracija za temu, ali su dobrodošli i prilozi koji ne pripadaju fenomenološkoj školi.
Okret ka doživljaju otvara brojne teme, počevši od fundamentalnih pitanja same suštine i svrhe obrazovanja.
Suština obrazovanja. Šta je obrazovanje ukoliko je zapravo doživljeno? Koji su glavni tipovi obrazovnih doživljaja, kako oni utiču na doživljaj sveta i kako ga menjaju? Koja vrsta intencionalnosti je uključena u obrazovanje?
Obrazovni odnosi. Kako se sopstveno obrazovanje iskustveno prepliće sa doživljajem sopstva? Kako oni koji se obrazuju doživljavaju one koji ih obrazuju i obrnuto? Kako pristupiti deljenim i kolektivnim obrazovnim iskustvima?
Obrazovanje i vrednosti. Kakvi bi obrazovni doživljaji trebalo da budu i kako se odluke o tome donose u sferi u kojoj se moraju uzeti u obzir mnogi prepleteni interesi i perspektive? Kako svi ovi faktori utiču na proces pridavanja smisla i vrednosti obrazovanju?
Kritike, otpori i alternative. Kako se savremeni problemi obrazovanja manifestuju u doživljajima edukatora i učenika, npr. tako što ih izobličavaju i osiromašuju? I kakvi obrazovni doživljaji bi mogli da im se suprotstave?
Škola. Pozivamo priloge usredsređene na raznovrsne školske doživljaje: doživljaje učitelja, učenika i drugih relevantnih aktera, život u učionici i interakcije, odnose moći, tačke kontakta i konflikta između škole i spoljašnjeg sveta, kurikulum, didaktičke metode i druge obrazovne prakse (npr. testiranje, ocenjivanje, savetovanje, itd.), prostornu i vremensku organizaciju škole…
Druge moguće teme uključuju analize različitih obrazovnih pojmova, alata, materijala, prostora, sadržaja, aktivnosti, itd. sa fokusom na doživljaj. Na kraju, tu su i metodska pitanja: kako se obrazovna iskustva mogu adekvatno proučavati i opisivati? Koja je vrednost tako stečenih uvida?
Kompletan tekst poziva možete pročitati ovde.
Organizacija konferencije
Konferenciju organizuje EduLab – Laboratorija obrazovnih teorija Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu.
Uvodni izlagači
Gert Biesta (Maynooth University Ireland & University of Edinburgh)
Malte Brinkmann (Humboldt University)
Carla Rinaldi (Fondazione Reggio Children – Centro Loris Malaguzzi)
Postupak prijavljivanja
Prijave za konferenciju treba slati elektronskom poštom na sledeću adresu: wse@ifdt.bg.ac.rs najkasnije do 1. maja 2024.
* Molimo vas da dodate navedenu e-mail adresu na listu bezbednih kontakata.
Zvanični jezici konferencije su engleski i srpski.
Forme izlaganja su pojedinačne ili ko-autorske prezentacije.
Izlaganje ne bi trebalo da traje duže od 20 minuta.
Konferencija će se održati uživo.
Ljubazno vas molimo da naslovite vaše elektronsko pismo na sledeći način: „APP Prezime podnosioca“. Potpuni prilog, u .doc, .docx ili .pdf formatu (font Times New Roman, veličina 12, dupli prored), mora da sadrži:
- Sažetak (do 350 reči), uključujući naslov i ključne reči (do 10).
- Ime i prezime, afilijaciju (navesti ukupnu hijerarhiju afilijacije) i e-mail adresu svakog od autora koja može biti navedena u knjizi apstrakata.
Za ovu konferenciju ne postoji kotizacija. Programski odbor konferencije će izabrati izlagače na osnovu podnesenih sažetaka izlaganja. Knjiga sažetaka će se objaviti pre konferencije i distribuirati tokom nje. Radovi predstavljeni na konferenciji mogu biti razmotreni za objavljivanje.
Važni datumi
Rok za prijavu: 1. maj 2024.
Obaveštenje o prihvatanju prijave: 5. jun 2024.
Datumi konferencije: 9-11. oktobar 2024.
Linkovi
[EduLab] Laboratorija obrazovnih teorija – INSTITUT ZA FILOZOFIJU I DRUŠTVENU TEORIJU (bg.ac.rs)
Za sva pitanja, pišite nam na adresu: wse@ifdt.bg.ac.rs.