[Predavanje] Umetnost u doba veštačke inteligencije
Ovo predavanje predstaviće na koji način Generativna veštačka inteligencija utiče na umetnost, pozicionirajući je kao kreativni medijum koji prevazilazi dosadašnje digitalne alate. Integracija generativne veštačke inteligencije u svet umetnosti predstavlja transformacionu silu, demokratizujući kreativnost i redefinišući tradicionalnu ulogu umetnosti. AI umetnički generatori, kao primer ovog paradigmskog pomaka, omogućavaju korisnicima da pretvore tekst u umetnička dela, dovodeći tako u pitanje konvencionalne definicije kreativnosti i autorstva, a etičke debate ističu transformacioni uticaj veštačke inteligencije na svet umetnosti. Demokratizacija umetnosti upotrebom alata veštačke inteligencije ujedno ukazuje na potencijalno nestajanje poslova i pojavu novih umetničkih izraza, gde je ključna ulogu umetnika da preoblikuju umetnički pejzaž na inovativne načine. Kroz istoriju tehnološkog razvoja, videćemo i primere otpora tehnološkim promenama poput fotografije, da bismo razumeli kako AI može podstaknuti napredak u umetničkim formama, ali i pojavu novih umetničkih formi. Etička razmatranja koja se odnose na autorstvo i uticaj AI na tradicionalno umetničko obrazovanje zahtevaju zajedničke napore između umetnika, tehnologa i donosilaca politika kako bi se uspostavili odgovorni okviri za AI u umetnosti. Zaključno, sinteza ljudske intuicije i sposobnosti mašine najavljuje renesansu u umetničkom izražavanju, nudeći uvide u beskrajne mogućnosti koje nas očekuju u dinamici evolucije umetničkog sveta.
Dr Jelena Guga je teoretičarka novomedijske umetnosti i kulture.Trenutno radi kao naučna saradnica i koordinatorka Laboratorije za digitalno društvo – DigiLab na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu. Bila je postdoktorand na Odeljenju za interdisciplinarne aktivnosti, Centar za istraživanje novih tehnologija, Univerzitet Zapadna Bohemija (Plzen, Češka Republika) i gostujući istraživač u SPECS laboratoriji na Univerzitetu Pompeu Fabra (Barselona, Španija). U svom naučnoistraživačkom radu bavi se pitanjima identiteta, telesnosti, agentnosti i percepcije u tehnološki posredovanim interakcijama i imerzivnim okruženjima kroz interdisciplinarni pristup, kombinujući teoriju umetnosti, teoriju novih medija, teoriju digitalne kulture, kritički posthumanizam, filozofiju uma i kognitivne nauke, kao i narative distopijske naučne fantastike. Takođe se bavi kustoskim radom na preseku umetnosti, nauke i tehnologije. Pri Vladi Republike Srbije, bila je članica Radne grupe za izradu Smernica za etički razvoj i upotrebu veštačke inteligencije u Republici Srbiji.
Jelena Novaković je istraživačica saradnica na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju, Univerziteta u Beogradu i doktorantkinja na Digitalnoj Umetnosti, interdisciplinarnim studijama Univerziteta umetnosti u Beogradu. Polja kojima se bavi u svojim istraživanjima su: digitalna umetnost, studije novih medija, uticaj novih tehnologija na savremenu umetnost, NFT i metaverzum (metaverse). Članica je Laboratorije za digitalno društvo, kao i Laboratorije za teoriju, stvaranje i politiku prostora.