[Predavanje] Sanja Bojanić – Nova materijalnost i stara sintaksa pod kožom Eda Atkinsa: Estetika i gramatika savremenih umetničkih jezika (DigiLab)
🗓 10. okt 🕒 17:00 CET 🔹 online
BUDUĆNOST VEŠTAČKE INTELIGENCIJE (AI): DRUŠTVENI I KULTURALNI ASPEKTI
Onlajn ciklus predavanja
Sanja Bojanić (Academy of Applied Arts and Center for Advanced Studies Southeast Europe, University of Rijeka)
Nova materijalnost i stara sintaksa pod kožom Eda Atkinsa:
Estetika i gramatika savremenih umetničkih jezika
Novi elementi gramatike u savremenom umetničkom izražavanju uključuju različite oblike kodiranja. Prateći tradicionalni skolastički postulat prema kom je „umetnost pravi razlog za stvaranje stvari“, koristim primer umetničkih dela Eda Atkinsa, njegovih „rendera“, posebno iz njegovog dela „Bezbedno ponašanje“ iz 2016. da prvo razradim elemente njegovog umetničkog izraza, a zatim predstavim razloge i posebnosti gramatike u stvaralaštvu: umetničku praksu koja se nužno oslanja na nove tehnologije i čitave svetove novih uređaja koji menjaju, modifikuju, iskrivljuju ili osnažuju „pravi razlog za stvaranje stvari.“
Preslikavajući mogućnosti novih alata (CGI, AI, Facialschift Real Time, itd.) i njihov kapacitet da stvore novu estetiku, identifikujem šta je nepovratno izgubljeno u „staroj“ umetničkoj sintaksi, i kako ono opstaje i ponovo se rađa u ovom novom stvaralačkom procesu. Glavni izazov umetničke prakse Eda Atkinsa je „pravi razlog“ konstituisanja i de/konstituisanja značenja stvari kroz nematerijalni pristup njihovoj staroj materijalnosti.
Sanja Bojanić je istraživačica koja se bavi filozofijom kulture, medijskim i queer studijama, sa fokusom na razumevanju savremenih oblika rodnih, rasnih i klasnih praksi, koje se nalaze u temelju društvenih i afektivnih nejednakosti, a koje su posebno usložnjene u savremenom društvenom i političkom kontekstu. Studirala je filozofiju i izgradila svoja interesovanja na Univerzitetu u Parizu 8, gde je magistrirala hipermedijske studije na Odeljenju za nauku i tehnologiju informacija. Takođe je magistrirala i doktorirala u Centru d’Etudes feminines et d’etude de genre, a taj process ju je doveo do interdisciplinarnog istraživanja zasnovanog na eksperimentalnim umetničkim praksama, queer studijama i posebnostima teorije afekta. Svoj istraživački i naučni rad neguje kroz različite projekte koje finansiraju Evropska komisija i privatne fondacije. Autorka je i urednica više knjiga i priručnika i objavila je preko trideset recenziranih radova o temama koje se tiču njene stručne sfere.
Ovo predavanje je deo onlajn ciklusa predavanja Budućnost veštačke inteligencije (AI): Društveni i kulturalni aspekti. U ciklusu učestvuju međunarodne stručnjaci koji će govoriti o filozofiji veštačke inteligencije, AI i post-digitalnoj estetici, kulturnim uticajima AI, AI (u) umetnosti, ne-ljudskoj agentnosti, društvenim transformacijama vođenim veštačkom inteligencijom i, generalno, našoj koegzistenciji sa veštačkom inteligencijom i digitalnim tehnologijama u svim aspektima svakodnevnog života. Ciklus organizuje Laboratorija za digitalno društvo [DigLab] Instituta za filozofiju i društvenu teoriju.