[Radionica] Kulturne politike poverenja: priznanje, institucije, demokratija
🗓 16-17 nov 🕒 9:30am 🔹 online
Dvodnevni skup „Kulturne politike poverenja: priznanje, institucije, demokratija“ predstavlja treći susret španskih i srpskih filozofa i društvenih teoretičara, u organizaciji grupe GINEDIS Univerziteta Komplutense u Madridu i Laboratorije za društvenu kritiku Instituta za filozofiju i društvenu teoriju.
Učesnici skupa će razmotriti pitanja poput sledećih:
- Kome verujemo i na koji način se naše poverenje oblikuje?
- Da li se poverenje menja ili mora biti nepromenljivo da bi uopšte bilo poverenje?
- Ako je interpersonalno priznanje osnova poverenja, šta je preduslov da bismo nekoga priznali kao osobu od poverenja – da li će nam se drugi činiti jednako dostojnim poverenja u društvu koje počiva na shvatanju da je demokratski društveni život igra nultog zbira u kojoj se takmičimo za retke resurse, u poređenju sa društvom zasnovanim na ideji da demokratija predstavlja kooperativno rešavanje društvenih problema?
- Kako različite, međusobno ukrštene asimetrije moći među pojedincima koje i dalje opstaju u nominalno demokratskim društvima utiču na njihove sposobnosti da veruju drugima i priznaju ih kao osobe od poverenja? Da li je „kulturno kohezivna“ društvena sredina važan preduslov naše sposobnosti da verujemo drugima, kao što komunitaristički politički filozofi (ali i desni populisti) argumentuju – i kako se ovaj faktor ukršta (pozitivno ili negativno) sa demokratijom?
- Da li su institucije uslov mogućnosti poverenja među ljudima, i šta se događa kada one zakazuju ili se urušavaju? Da li su same institucije u bilo kom trenutku apsolutno stabilne i nepromenljive ili se konstantno menjaju, i kako se to reflektuje na odnose poverenja?
- Naposletku, šta je zadatak kritike institucija – da razotkrije promenljivu prirodu institucija, da pokuša da ih poboljša?