[Predavanje] Armin Grunvald – Susret veštačke inteligencije (AI) i filozofske antropologije (DigiLab)
🗓 29. sept 🕒 17:00 CET 🔹 online
BUDUĆNOST VEŠTAČKE INTELIGENCIJE (AI): DRUŠTVENI I KULTURALNI ASPEKTI
Onlajn ciklus predavanja
Armin Grunvald (Karlsruhe Institute of Technology)
Susret veštačke inteligencije (AI) i filozofske antropologije
Neke od poddisciplina filozofije, naročito filozofska etika i epistemologija, aktivne su u radu na dubljem razumevanju veštačke inteligencije (AI) i pružanju orijentacije za procene, evaluacije i prosuđivanje veštačke inteligencije. U svom izlaganju, međutim, baviću se filozofskim pitanjima koja stoje iza AI, o kojima se do sada retko raspravljalo. Pojava veštačke inteligencije postavlja pitanja čovekove slike o sebi, što je ključni problem u filozofskoj antropologiji. Posebno ću staviti akcenat na ulogu jezika koji se koristi, na primer, kada se govori o algoritmima veštačke inteligencije ili robotima, a koji im delimično daje ulogu subjekata analognih ljudskim licima.
Armin Grunvald je redovni profesor filozofije i etike tehnologije na Tehnološkom institutu Karlsrue (KIT), Nemačka. Direktor je Instituta za tehnološku procenu i sistemsku analizu pri KIT-u (ITAS) i direktor Kancelarije za tehnološku procenu u nemačkom Bundestagu. Njegovo profesionalno iskustvo uključuje procenu tehnologije, etiku filozofije, teoriju održivog razvoja i epistemologiju inter- i transdisciplinarnih istraživanja. Armin Grunvald je član više savetodavnih komisija i komiteta u različitim oblastima tehnološkog napretka, kao što je npr. nemački savet za etiku.
Ovo predavanje je deo onlajn ciklusa predavanja Budućnost veštačke inteligencije (AI): Društveni i kulturalni aspekti. U ciklusu učestvuju međunarodne stručnjaci koji će govoriti o filozofiji veštačke inteligencije, AI i post-digitalnoj estetici, kulturnim uticajima AI, AI (u) umetnosti, ne-ljudskoj agentnosti, društvenim transformacijama vođenim veštačkom inteligencijom i, generalno, našoj koegzistenciji sa veštačkom inteligencijom i digitalnim tehnologijama u svim aspektima svakodnevnog života. Ciklus organizuje Laboratorija za digitalno društvo [DigLab] Instituta za filozofiju i društvenu teoriju.