Konferencija „Change,“ održana od 12. do 15. juna u Beogradu, nesumnjivo je jedan od ključnih akademskih događaja u regionu ove godine. Konferencija je okupila preko 150 učesnika iz različitih oblasti, uključujući filozofe, sociologe, psihologe, politikologe i druge. Konferencija je bila izrazitoa međunarodnog karaktera sa predstavnicima iz regiona, Evrope ali i svih delova sveta uključujući Aziju, Afriku i Latinsku Ameriku. Ovakva raznolikost je dodatno doprinela stvaranju stimulativnog okruženja za plodne akademske rasprave.
Tokom konferencije, Univerzitet u Beogradu je dodelio tri počasna doktorata istaknutim akademicima: Étienne Balibar, Univerzitet Paris X Nanter i Univerzitet Kolumbija, Jonathan Wolff, Blavatnik škola za upravljanje, Univerzitet Oksford i Axel Honneth, Univerzitet Gete u Frankfurtu i Univerzitet Kolumbija. Svi oni su istaknute ličnosti u svojim oblastima, a istovremena dodela ovog prestižnog priznanja poslalo je važnu poruku: posvećenost pozitivnim promenama može ujediniti vrlo različite perspektive i tradicije mišljenja. Ceremonija dodele počasnog doktorata (Doctor Honoris Causa) organizovana je u Svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Beogradu 13. juna, sa uvodnim obraćanjima Ministarke nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelene Begović, rektora Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića i direktorke Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Gazele Pudar Draško. Ceremonija je bila praćena kratkim obraćanjima laureata, kao i zajedničkim panelom o tematskom fokusu konferencije.
Tematski fokus konferencije, jednostavno nazvan „Promena,“ odjeknuo je sa mnogim savremenim pitanjima i problemima. Okupio je učesnike sa različitim perspektivama i iz različitih tradicija mišljenja kako bi zajedno diskutovali i delovali u cilju otvaranja novih horizonata u stalno promenljivom ekonomskom, socijalnom i političkom okruženju. Ova prilika je iskorišćena da se dopre do šire zajednice. Bio je to savršen povod da se podigne profil humanističkih i društvenih nauka unutar istraživačkog i akademskog ekosistema u regionu, ali i da se olakša puna integracija regionalne akademske zajednice u evropski akademski i javni prostor.
Metode akademske razmene i saradnje prevazišle su tradicionalni repertoar akademskih skupova. Pored panela i glavnih predavanja, konferencija je uključivala radionice, projekcije filmova i otvorene panele dostupne javnosti. Štaviše, nekoliko panela je uključivalo prezentacije aktivista i organizacija civilnog društva, čime je premošćen često značajan jaz između akademske zajednice i civilnih aktera koji teže promenama na terenu. Delovi konferencijskog programa takođe su bili hibridni, što je omogućilo da najinteresantniji delovi konferencije stignu do monogo šire publike.
Konferencija je podržana od strane Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije, Fondacije za otvoreno društvo i Fondacije za otvoreno društvo – Zapadni Balkan, uz doprinose Francuskog instituta u Beogradu, Austrijskog kulturnog foruma u Beogradu i Italijanskog instituta za kulturu. Program konferencije može se naći ovde (https://change.ifdt.bg.ac.rs/programme/).