Ime i prezime
Marina Budić

Afilijacija
Institut društvenih nauka Beograd

Kontakt email
marina.budic.93@gmail.com

 

 

Kratka biografija

Marina Budić rođena je 1993. godine. Trenutno je doktorandkinja na filozofiji, na Filozofskom fakultetu u Beogradu, i istraživačica saradnica na Institutu društvenih nauka, u Centru za filozofiju. Marinina primarna oblast istaživanja jeste etika, u okviru koje nastoji spojiti teorijski I prakstički pristup. Fokus Marininog istraživanja čine pitanja moralne odgovornosti i društvene zajednice, etički izazovi veštačke inteligencije, bioetika (moralno biopoboljšanje), i drugo. U svom radu teži ka istraživanju filozofskih pitanja koja su relevantna u današnjem društvu.

 

Apstrakt projekta

Obzirom na vrlo brz razvoj društva i tehnologije, diskurs o etičkim pitanjima postaje sve relevantniji. Sa jedne strane, u naučnioj zajednici postoji diskusija o primeni veštačke inteligencije, dok sa druge strane postoji jedna praznina kada je reč o stavovima javnosti o ovoj upotrebi. Kako bi se veštačka inteligencija implementirala na što uspešniji način, pored relevantnih stavova istraživača, etičara i pravnika, neophodno je uzeti u obzir i znanje i stavove ljudi o ovim pitanjima. U Republici Srbiji istraživanja ove vrste nisu sprovođena, te postoji praznina, u čijiem popunjavanju se ogledao cilj projekta. Očekivani uticaj na naučnu i akademsku zajednicu, na donosioce politika i na društvo u celini jeste doprinos boljem razumevanju etičkih pitanja koje postavlja razvoj tehnologije, digitalizacije i veštačke inteligencije, kao i podizanje svestti o znanju i stavovima građana u Republici Srbiji o upotrebi veštačke inteligencije.

Projekat ETIKA I VI: Etika i stavovi javnosti o upotrebi veštačke inteligencije sadrži teorijski i praktički deo. Teorijski deo bavi se proučavanjem etičkih izazova koji nastaju usled razvoja i primene veštačke inteligencije. Praktički deo sastoji se od empirijskog istraživanja stavova javnosti o različitim aspektima upotrebe veštačke inteligencije. Istraživanje je ispitivalo kako različiti socio-demografski faktori i prethodno znanje o veštačkoj inteligenciji utiču na stavove o veštačkoj inteligenciji.

Ciljevi su bili (1) ispitati stavove javnosti u Srbiji prema korišćenju veštačke inteligencije; (2) utvrditi koji faktori utiču na ove stavove; (3) ispitati da li javnost deli zabrinutosti koje su identifikovali etički filozofi u debatama o veštačkoj inteligenciji; (4) ispitati prethodno znanje javnosti o veštačkoj inteligenciji; (5) ispitati poverenje građana u različite institucije da koriste veštačku inteligenciju u najboljem interesu javnosti. Rezultati su pokazali da javnost u Srbiji ima podeljeno mišljenje o upotrebi veštačke inteligencije. Polovina ima pozitivne, a druga polovina negativne stavove. Na ove stavove utiču varijable kao što su starost ispitanika, obrazovanje, profesija, nivo religioznosti i prethodno znanje o veštačkoj inteligenciji. Takođe, rezultati su pokazali da je javnost zabrinuta zbog nestanka profesija zbog razvoja VI i diskriminacije od strane VI sistema. Rezultati ukazuju na potrebu da se javnost edukuje o izazovima i načinima da se ovi izazovi prevaziđu. Neophodno je povećati transparentnost u procesima donošenja odluka u vezi sa implementacijom VI i dijalogom između javnosti s jedne strane i države i privatnog sektora s druge strane. Drugi fokus bi trebalo da bude na daljem istraživanju stavova javnosti i stručnjaka o specifičnim primenama VI i srodnim etičkim izazovima.