[RAZGOVOR O KNJIZI] Etika: teorijski minimum Nenada Cekića (CriticLab)
„Etika: teorijski minimum Nenada Cekića je monografska studija koja pruža obuhvatan pregled osnovnih pitanja etike. Ova monografija ima sedam poglavlja od kojih se pet bavi onim što autor naziva „teorijskim minimumom“. To su pojmovi, teme i teorije za koje autor smatra da su temelj svakog ozbiljnog bavljenja etikom kao filozofskom disciplinom. […] Tema kojom se autor bavi izložena je u uzornoj tradiciji naučne proze. Knjiga je pisana vrlo jasno, a način na koji su složena etička pitanja u njoj prikazana čini je pristupačnom kako onima koji imaju filozofsko obrazovanje tako i čitaocima koji ga nemaju. U našoj sredini nema knjiga u kojima su na ovako jasan, a u isto vreme vrlo stručan, način predstavljeni osnovni problemi i tradicionalne i savremene etike.” Drago Đurić, iz recenzije
O knjizi razgovaraju: Nenad Cekić (autor), Igor Cvejić (IFDT), Aleksandar Dobrijević (Filozofski fakultet u Beogradu), Ana Lipij (IFDT), Stefan Mićić (Filozofski fakultet u Beogradu), Tamara Plećaš (IFDT), Milica Smajević Roljić (Filozofski fakultet u Beogradu).
Nenad Cekić (Beograd, 1963), redovni je profesor etike i drugih oblasti filozofija morala na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Do sada je objavio četiri monografije: Država između anarhije i utopije (2007), Metaetika: problemi i pravci (2013), Utilitarizam i Bentamova filozofija morala (2018/19) i Filozofija morala Džona Stjuarta Mila (2018/19). Kao urednik je objavio još tri tematska zbornika, a autor je i više desetina naučnih radova u domaćim i međunarodnim publikacijama. Sem filozofijom, profesionalno se bavio i medijima. Bio je glavni urednik Indeksa 202, pokretač i prvi glavni urednik Radija B 92 i direktor i glavni urednik Radio Indeksa. Bio je član i predsednik Saveta Republičke radiodifuzne agencije (RRA).