[Panel diskusija] Ko se boji roda još? Gender and Politics Research Network in South-East Europe (GenPolSEE) (GenLab)
Ko se boji roda još? je tematski sastanak Istraživačke mreže Rod i politika u jugoistočnoj Evropi (GenPolSEE) u organizaciji Instituta društvenih nauka i Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu. Događaj ima za cilj da podstakne naučnu diskusiju o antirodnim pokretima i politikama kroz tri panel diskusije posvećene različitim temama.
Prvi panel će biti posvećen rodno osetljivom jeziku, čija upotreba doprinosi podizanju svesti o značaju rodne ravnopravnosti i neposredno utiče na proces demokratizacije društva. U Srbiji je, međutim, rodno osetljiv jezik postao arena nebrojenih sporova. Na panelu se diskutuje o pitanjima oko kojih su se vodili ovi sporovi: Da li neko napada jezik? Ko mu preti – žene u Srbiji, feminističke lingvistkinje, Zapad, ili evropske vrednosti kao takve? Može li se jezik silovati i da je rod (džender) silovatelj?
Drugi panel je posvećen antirodnim mobilizacijama koje se odigravaju u sferi koja daleko nadilazi lingvistička pitanja. Moralna panika koju šire raznovrsni akteri – desničarske grupe, (ultra)konzervativne partije, verske i fundamentalističke organizacije, NVO koje okupljaju „zabrinute roditelje“ ili „zabrinute građane“ – odnosi se na mnogo šire polje od jezika. Na panelu će učesnici nastojati da odgovore na pitanja: Kakav je kontekst u kojem se javlja „rodna ideologija“? Odakle dolazi? U kakvoj je vezi s „rodnom teorijom“ – i šta bi to tačno bilo? Kako su antirodne kampanje povezane s problemima nasilja, abortusa, seksualnosti i urodnjavanja institucija i politika? Da li je pretnja stvarna i ko je artikuliše kojima publikama?
Na poslednjem panelu u fokusu interesovanja su antirodni pokreti u postjugoslovenskom konetkstu. Razgovor će biti usmeravan sledećim pitanjima: Da li znamo da su Slovenija i Hrvatska predvodnici u antirodnoj trci? Šta povezuje antirodna kretanja u Srbiji i Severnoj Makedoniji? Kakva je veza među katoličkim i pravoslavnim „tradicionalnim vrednostima“? Ko je sve „rodno kritičan“ i zbog čega?
Događaj će biti fotografisan i sniman radi objavljivanja na društvenim mrežama, vebsajtu i drugim kanalima informisanja u svrhu promocije događaja i aktivnosti Instituta.