[Seminar o knjizi] Jelena Subotić – Žuta zvezda, crvena zvezda: Sećanje na Holokaust posle komunizma (ShoahLab)
🗓 25. februar 🕒 4:00pm 🔹 online
Žuta zvezda, crvena zvezda: Sećanje na Holokaust posle komunizma je do sada dobila četiri nagrade: nagradu za najbolju knjigu u oblasti međunarodne istorije i politike Američkog udruženja za političke nauke, nagradu “Joseph Rotschild” za najbolju knjigu iz studija nacionalizma i etniciteta, nagradu za najbolju knjigu u oblasti evropske politike i društva Američkog udruženja za političke nauke, i obeležena je kao jedna od najboljih knjiga 2020. godine od strane Udruženja za autorke koje se bave slavistikom, istočnoevropskim i evroazijskim studijama.
Knjiga istražuje kako je došlo do toga da bišve socijalističke države koriste sećanje na Holokaust u strateške svrhe da bi rešile sopstvene savremene ontološke nesigurnosti – nesigurnosti u vezi s identitetom, njihovim statusom i u vezi s odnosima koje neguju s ostalim međunarodnim akterima. Subotić analizira savremene prakse sećanja na Holokaust u tri države: Srbiji, Hrvatskoj i Litvaniji. One imaju različite istorije Holokausta, ali su sve izvele upečatljive projekte zamenjivanja zločina Holokausta zločinima komunizma.
Događaj organizuje ShoahLab: Laboratorija za izučavanje Holokausta IFDT.
Učesnici:
Jelena Subotić, Univerzitet u Džordžiji, SAD
Olga Manojlović Pintar, Institut za noviju istoriju Srbije
Jovan Byford, Open University, UK
Nevena Daković, Fakultet dramskih umetnosti Univerzitet umetnosti u Beogradu
Milovan Pizari, Institut za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu, Centar za primenjenu istoriju
Moderatorka: Vera Mevorah, Laboratorija za izučavanje Holokausta, IFDT
Laboratorija za izučavanje Holokausta osnovana je 2019. godine kao istraživački centar Instituta za filozofiju i društvenu teoriju. ShoahLab je prva institucionalna jedinica u sistemu visokog obrazovanja Republike Srbije posvećena akademskom i stručnom proučavanju Holokausta. Osnovana je sa idejom da okupi istraživače i praktičare iz ove oblasti u Republici Srbiji radi kreiranja okvira za interdisciplinarni i savremeni pristup proučavanju Holokausta i njegovih posledica i uzroka u društvu, sa posebnim osvrtom na reprezentativne studije, edukaciju o Holokaustu, teorijske i filozofska razmišljanja o Holokaustu i regionalne transnacionalne studije o Holokaustu, ratu i genocidu.