ShoahLab: Laboratorija za izučavanje Holokausta osmišljena je kao čvorište disciplinarno i metodski različitih pristupa istraživanju Holokausta. Laboratorija okuplja istoričare, filozofe, sociologe, teoretičare vizuelnih umetnosti, književnosti i savremenih medija, kao i praktičare iz oblasti muzeologije, obrazovanja, arhivistike i bibliotekarstva – u zajedničkom nastojanju da se rasvetli, razume i objasni jedan nepojmljivi zločin, te njegov značaj i reperkusije za savremenost.
Laboratorija za proučavanje Holokausta je prva institucionalna jedinica u sistemu visokog obrazovanja Srbije posvećena akademskom proučavanju Holokausta. Osnovana je sa idejom da okupi istraživače, edukatore, muzeologe i druge stručnjake iz ove oblasti kako bi stvorili okvir za interdisciplinaran i moderan pristup proučavanju Holokausta, njegovih društvenih uzroka, posledica i nasleđa. Poseban fokus je stavljen na reprezentativne studije, obrazovanje o holokaustu, teorijska i filozofska razmišljanja o holokaustu, transnacionalne studije o holokaustu i genocidima.
Aktivnosti ShoahLab-a obuhvataju kreiranje i objavljivanje naučnih radova i knjiga, organizovanje predavanja, okruglih stolova i konferencija, vođenje istraživačkih i edukativnih projekata i razvoj fizičke i digitalne biblioteke kao informacionog centra za proučavanje Holokausta i genocida u Srbiji. Laboratorija trenutno obuhvata istraživače i praktičare iz oblasti istorije, muzeologije, bibliotekarstva, istorije umetnosti, studija književnosti, obrazovanja, medija i komunikologije, filozofije i društvene teorije, sociologije, veronauke i studija pamćenja i reprezentacija. Cilj ShoahLab-a je da postane priznat centar za proučavanje Holokausta i srodnih oblasti u Srbiji i šire.
Kontakt: shoahlab@instifdt.bg.ac.rs
dr Milovan Pisarri (IFDT, NVO Centar za primenjenu istoriju), dr Predrag Krstić (IFDT), dr Vera Mevorah (IFDT), Marija Velinov (IFDT), dr Vladimir Cvetković (IFDT), dr Dragana Stojanović (Fakultet za medije i komunikacije, Univerzitet Singidunum), Biljana Albahari (Narodna biblioteka Srbije), Marko Terzić (Muzej „21. oktobar“, Kragujevac), Nada Banjanin Đuričić (Železnička tehnička škola Beograd, NVO Centar za primenjenu istoriju), prof. dr Nevena Daković (Fakultet dramskih umetnosti, Univerzitet umetnosti u Beograd), Sonja Viličić (NVO Haver Srbija), Stefan Radjković (nezavisni istraživač)
Koordinator: dr Milovan Pisarri, naučni saradnik, Institut za filozofiju i društvenu teoriju, milovan.pisarri@instifdt.bg.ac.rs