ShoahLab: Laboratorija za izučavanje Holokausta osmišljena je kao čvorište disciplinarno i metodski različitih pristupa istraživanju Holokausta. Laboratorija okuplja istoričare, filozofe, sociologe, teoretičare vizuelnih umetnosti, književnosti i savremenih medija, kao i praktičare iz oblasti muzeologije, obrazovanja, arhivistike i bibliotekarstva – u zajedničkom nastojanju da se rasvetli, razume i objasni jedan nepojmljivi zločin, te njegov značaj i reperkusije za savremenost.
ShoahLab: Laboratorija za izučavanje Holokausta osnovana je 2019. godine kao istraživački centar Instituta za filozofiju i društvenu teoriju. ShoahLab je prva institucionalna jedinica u sistemu visokog obrazovanja Republike Srbije posvećena akademskom i stručnom proučavanju Holokausta. Osnovana je sa idejom da okupi istraživače i praktičare iz ove oblasti u Republici Srbiji radi kreiranja okvira za interdisciplinarni i savremeni pristup proučavanju Holokausta i njegovih posledica i uzroka u društvu, sa posebnim osvrtom na studije reprezentacije i politika sećanja, edukaciju o Holokaustu, teorijska i filozofska razmatranja Holokausta i regionalne transnacionalne studije o Holokaustu, ratu i genocidu.
Aktivnosti ShoahLab-a obuhvataju objavljivanje naučnih radova i knjiga, organizovanje predavanja, okruglih stolova i konferencija, vođenje istraživačkih i edukativnih projekata i razvoj fizičke i digitalne biblioteke i informacionog centra za proučavanje Holokausta u Srbiji. U okviru laboratorije deluju istraživači i praktičari iz oblasti istorije, muzeologije, bibliotekarstva, istorije umetnosti, studija književnosti, obrazovanja, studija medija i komunikacija, filozofije i društvene teorije, sociologije, studija religije i studija pamćenja i reprezentacija.
Laboratorija se oslanja na pređašnja ostvarenja Instituta: seriju izložbenih, konferencijskih, tribinskih, muzičkih i obrazovnih događaja „Sećanje na Holokaust“, koju je od 18. do 22. aprila 2017. godine organizovao Regionalni naučni centar u Novom Sadu Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu; potom zapaženi zbornik Holokaust i filozofija, koji je Institut objavio početkom 2018. godine; prevod knjige Stejna Verveta Holocaust, War and Transnational Memory Testimony from Yugoslav and Post-Yugoslav Literature (Routledge, 2017), u saizdavaštvu Akademske knjige i Instituta; knjigu istih saizdavača Obični ljudi – dobrovoljni dželati: debata o (nemačkom) antisemitizmu, koja ilustruje polemiku o motivima počinilaca masovnih zločina; kao i manifestaciju “Holokaust: nasleđe fašizma” koja se održava od 2019. godine u saradnji sa Muzejem “21. oktobar“.
Naši donatori i partneri su Savez jevrejskih opština Srbije, Claims Conference, Muzej „21. oktobar“, Filozofski fakultet – Univerzitet u Banjoj Luci, Filozofski fakultet – Univerzitet u Novom Sadu, Fakultet dramskih umetnosti – Univerzitet umetnosti u Beogradu, Moise Palace – Cres, NVO Jevrejska digitalna biblioteka i NVO Centar za javnu istoriju.
Kontakt: shoahlab@instifdt.bg.ac.rs
Predrag Krstić (IFDT), dr Milovan Pisarri (IFDT, NVO Centar za primenjenu istoriju), dr Vera Mevorah (IFDT), Marija Velinov (IFDT), dr Dragana Stojanović (Fakultet za medije i komunikacije, Univerzitet Singidunum), Biljana Albahari (Narodna biblioteka Srbije), Marko Terzić (Muzej „21. oktobar“, Kragujevac), Nada Banjanin Đuričić (Železnička tehnička škola Beograd, NVO Centar za primenjenu istoriju), prof. dr Nevena Daković (Fakultet dramskih umetnosti, Univerzitet umetnosti u Beograd), dr Aleksandar Pavlović (IFDT), dr Vladimir Cvetković (IFDT), dr Miloš Ćipranić (IFDT) i dr Željko Radinković (IFDT).
Koordinator: dr Milovan Pisarri, naučni saradnik, Institut za filozofiju i društvenu teoriju, milovan.pisarri@instifdt.bg.ac.rs